Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi
znak.png
-----------------------------------------
VSP DATA.jpg
-----------------------------------------
DBD-CONTROL-logo-300dpi-RGB.jpg
-----------------------------------------
-----------------------------------------

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (59 | 63%)
Vzhledem k tomu, že se dnes a denně setkávám s lidmi, kterým musím vysvětlovat, co že to vlastně dělám za podivnou aktivitu, rozhodl jsem se napsat tento článek. Takže co že to je ten požární sport?

Požární sport vznikl především pro udržování obratnosti, rychlosti a fyzické zdatnosti hasičů. Sem k nám do tehdejšího Československa ho přivezl roku 1967 Ing. Pavel Stoklásek ze své cesty po Sovětském svazu. Tam má tento sport podstatně delší tradici a to už od roku 1937. Toto odvětví sportu má své čtyři základní kategorie. Je jimi běh na 100m se speciálními překážkami, výstup do třetího patra věže pomocí hákového žebříku, štafeta 4x100m a požární útok. Záhy po uvedení do Čech se naše reprezentace začíná vydávat na mezinárodní klání. Hned nadcházející rok (!), tedy 1968 získává naše reprezentace v Leningradu stříbrné medaile a usazuje tak naší republiku mezi světovou špičku, do které patříme doposud.
V současnosti je požární sport nedílnou součástí speciální přípravy příslušníků hasičských záchranných sborů a zároveň se stal ideální sportem pro mladé dobrovolné hasiče na vesnicích, kde v posledních deseti až patnácti letech získává nebývalou popularitu. S požárním sportem se můžeme setkat v základu na dvou typech soutěží. Jsou jimi tzv. postupové soutěže a poté ligy. Postupové soutěže kombinují všechny výše zmíněné disciplíny, kde jednotlivé týmy nejlépe umístěné ve svém okrsku na okrskové soutěži postupují do okresního kola, poté do krajského a ta nejlepší družstva pak na konci srpna měří své síly na celorepublikovém mistrovství. V ligách se z pravidla setkáváme pouze s jednou disciplínou (nejčastěji u nás je to požární útok). Jednotlivá družstva získávají z jednotlivých soutěží body za umístění a tyto se pak sčítají. Z toho pak na konci sezóny vzejde celkový vítěz. Pojďme si teď jednotlivé disciplíny přiblížit trochu více.

100 metrů s překážkami

Jedná se o individuální disciplínu, kde závodník nejprve překoná 2m vysokou překážku, za ní sebere dvě hadice, přeběhne lávku, hadice spojí mezi sebou, další konec napojí na rozdělovač, zbývající konec na proudnici a proběhne cílem. Ženy místo 2m bariéry překonávají 80cm vysokou "kozu" a také mají nižší lávku. Na videu níže Jakub Pěkný a jeho národní rekord 15,11s na mistrovství světa 2012 v Antalyi v Turecku.
Výstup do třetího patra cvičné věže

Opět individuální disciplína. Závodník se musí pomocí hákového žebříku dostat do třetího patra cvičné věže. Toto je doména především hasičů z povolání. Na videu rus Albert Loginov, taktéž v Antalyi 2012 a světový rekord 12,56s.
4x100m překážek

Tato disciplína se lehce liší dle postupového kola a také se liší posledním úsekem pro dobrovolné hasiče a hasiče z povolání. Úkolem je donést štafetový kolík (proudnice) od startu do cíle.

1. úsek
Závodník po startu prolézá okénkem/pomocí žebříku překonává domeček a předává proudnici do druhého úseku.
2. úsek
Závodník přeskakuje bariéru (ženy "kozu") a předává.
3. úsek
Závodník bere hadice, přebíhá lávku, spojuje hadice, na chvíli i proudnici, kterou následně opět rozpojuje a předává.
4. úsek
Závodník přenáší hasicí přístroj z bodu A do bodu B, popřípadě ho používá k uhašení nádrže s hořlavinou a dobíhá do cíle.

Na videu družstvo HZS Moravskoslezského kraje na MČR 2012. Národní rekord.
Požární útok

U nás naprosto dominantní disciplína a žádný div, že v ní patříme ve světě k naprosté špičce. Po celé ČR se běhá bezpočet ligových soutěží a i v postupových soutěžích má své nadřazené postavení - umístění v této disciplíně rozhoduje o celkovém umístění při rovnosti bodů dvou družstev v ostatních disciplínách. Jelikož se této disciplíně samozřejmě věnujeme nejvíce i my, bude mít svůj vlastní článek. Teď tedy jen v krátkosti. Úkolem sedmi závodníků je postupně sestavit přívodní vedení z vodního zdroje do motorové stříkačky. Z motorové stříkačky pak dopravní vedení a dva útočné proudy, které mají za úkol sestřelit dva terče, popřípadě do nich nastříkat určité množství vody. Tím pokus končí. Krása této disciplíny je v týmové souhře. Zatímco ostatní disciplíny mají pravidla daná, požární útok je ve výkladu pravidel ligu od ligy, stát od státu lehce jiný. Oproti jiným zemím v čechách většina soutěžních družstev, která se tomu věnuje běhá s upravenými stříkačkami, což jim zajišťuje podstatně rychlejší dopravení vody k terčům a celý útok tak získává na dynamičnosti a atraktivitě. Proto také do videa vybírám útok s upravenou stříkačkou a obyčejnými terči. Jedná se pravděpodobně o druhý nejrychlejší útok vůbec a zároveň rekord Extraligy ČR v PÚ, jakožto české nejprestižnější lize.
SDH Stará Říše v Petrovicích 2012, čas 15,93s
..
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one