Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi
znak.png
-----------------------------------------
VSP DATA.jpg
-----------------------------------------
DBD-CONTROL-logo-300dpi-RGB.jpg
-----------------------------------------
-----------------------------------------

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (59 | 63%)

2) Požární útok a problematika úprav hasičských stříkaček

Co je to požární útok jsem lehce popsal již v článku minulém a tak si ho teď pojďme rozebrat trochu víc do hloubky. Pravidla PÚ se totiž dosti liší. Začněme tedy pěkně od začátku. Klasický útok dle pravidel CTIF je založen na zcela jiných hodnotách, než útok jak ho zná většina z nás. Nejde zde jenom o čas, ale také o trestné body, které tým získává například za překročení hadice atp. Nedojde zde ani na dopravu vody, hadice se roztahují na sucho. Z tohoto útoku vychází tzn. "hrbáč", neboli soubor pravidel, podle kterých běhali naši tatínkové a maminky. Hadice na základně smotané do klubíček se postupně rozhazovaly, spoje nebyly připravené proti sobě jako dnes. Také se běželo se čtyřmi kratšími savicemi, které bylo třeba pěkně sešroubovat a následně celé vedení hodit do rybníka a nasát. V devadesátých letech se ujal způsob, který dnes praktikuje v podstatě celý svět. Hadice jsou na základně připraveny, jen je zapojit a ve většině případů se už sací vedení skládá pouze ze dvou 2,5m dlouhých savic. Místo rybníka nastupuje káď s vodou, díky čemuž je záhy objeveno tzv. nalévání. To spočívá v tom, že jedna ze savic je i se sacím košem ponořena celá do vody a rychlým vytažením je voda samospádem nalita přímo do druhé savice a následně do stroje. To je pěkně vidět na videu v předchozím článku. Další úpravou může být, že se neběží na tři hadice B, ale jen na dvě jako kategorie žen, popřípadě použití nástřikových terčů. Kapitolou samou o sobě jsou pak hadice o různých šířkách. Postupové soutěže se běhají na klasické zásahové hadice o průměrech B 75mm a C 52mm. Ligy běhají na tzn. úzké hadice B 65mm a C42mm a komu to nestačí, tam běhají na tzv. Supersporty B63mm a C38mm. Poslední jmenované ale v podstatě jen na soutěžích na 2B, na tři už to nejde uběhnout :-)

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně komplexní disciplínu, nejsou samozřejmě pravidla všemocná a tak vznikají určité dohady o jejich výkladu. Ten největší otazník visí nad úpravami soutěžních strojů. PÚ je do jisté míry vlastně motosport. Velkou částí úspěchu je samozřejmě to, jak rychle dokáže stříkačka dotlačit vodu skrz hadice k terčům. Jelikož je stříkačka stroj a ten se dá štelovat, tak proč se do toho nepustit a trochu si proti soupeřům nepřilepšit, že :-) Tak nějak to zřejmě kdysi začlo. 99% SDH v Čechách a na Slovensku vlastní požární stříkačku PS12. Ta má o proti stříkačkám používaným v ostatních zemích jednu nemalou výhodu. Obsahuje totiž čtyřtaktní čtyřválec Škoda, který skrývá celkem velký výkonový potenciál. Narozdíl např. od polských mašin, jejichž vývoj zamrznul na úrovni PS8, což je dvoutaktní dvouválec. PS12 se začla vyrábět v šedesátých letech a za těch dvacet let, co se vyráběla sama o sobě prošla obměnami.

První verze měla motor z Oktávie o objemu válců pod 1200ccm. Šířka oběžného kola v čerpadle byla kolem 9-10mm. Velice rychle následoval motor ze Škody 1203 o objemu 1221ccm a došlo i na větší oběžné kolo. Na konci 80-tých let byla vyrobeno také několik mašin pod názvem PS12-R1 již s motorem TAZ1500 o objemu 1443ccm, a oběžným kolem (pokud mě teď paměť nešálí) až 14mm širokým. Nemusíte být zrovna technicky zdatný typ, aby vám došlo, že tyto verze samozřejmě netlačili vodu stejně rychle. Přesto rozdíl byl někde kolem 2s a tak to nikoho až tolik nevzrušovalo. V pravidlech bylo zakotveno, že stříkačka musí odpovídat PS12 a tak nebylo a není možno použít jiný motor a tím nějak razantně navýšit výkon... To by jsme ale nesměli být v Čechách, kde máme zlaté české ručičky :-) V devadesátých letech se rozjely úpravy mašin naplno. Nejprve úpravy čerpadel a následně i zdvihových objemů stávajících motorů, které nebylo možno vyměnit. A tak v současné době není žádnou vyjímkou vidět na soutěžích stroje, které mají navýšený obsah z původních 1443ccm na 1960ccm a výš. Zatímco PS12 v opravdu dobrém stavu zvládne protlačit 3B a 4C široké hadice za zhruba 16 vteřin, obsah 1840ccm to zvládne za zhruba 9,5 sekundy. Není to ovšem zadarmo, tyto úpravy jsou velmi náročné a něco stojí, dostáváte se snadno k hranici 100 tisíc a výš.

A tak už mnoho let požární stříkačky rozdělují hasičkou obec na dva nesmiřitelné tábory, přičemž jeden je jasně pro upravené stroje a druhý proti. Aniž bych se chtěl kohokoliv dotknout, druhý tábor se v naprosté většině skládá z lidí, kteří se požárnímu sportu nevěnují a jezdí 1-2 soutěže za rok. Těmito soutěžemi jsou bohužel většinou ty okrskové, neboli nejnižší kolo postupových soutěží. Vždy bylo tradicí, že na tyto soutěže jezdila půlka vsi a tak nějak na ně všichni s nostalgií vzpomínají. Ale i v té době se vždy za čas našlo družstvo, které poctivě trénovalo a bylo tak ostatními (méně trénujícími) k neporažení. Problém nastává, když si takové družstvo pořídí silnější stroj. I my jsme vyhráli okrskovou soutěž třikrát v řadě jen s klasickou PS12. I přesto naše první vítězství se silnějším strojem mohlo vzbudit dojem, že jsme vyhráli díky němu, neboť časový rozdíl na ostatní družstva byl samozřejmě mnohem větší. Upravené požární stříkačky ale mimo jiné vyžadují také mnohem větší tréninkové úsilí celého týmu, protože "utéct" mašině s obsahem 1.8l a výš už není jen tak :-) Bylo by proto nespravedlivé tvrdit, že za kvalitní výkony nejlepších družstev může nabušený stroj, ačkoliv je samozřejmě nedílnou součástí úspěchu.

Proč tedy tato družstva neodloží na jednu soutěž svůj speciál a nejedou na okrskovku s klasickou PS12? Někde už tomu tak je a myslím, že je to tak správné, někde to ovšem zkrátka nejde. Toto lze provozovat za předpokladu, že na okresní soutěž postupují vítězové všech okrskových kol a nezáleží tak na čase, kterým družstvo okrskovku vyhrálo. Pokud ale na okresní kolo postupuje jenom prvních deset časů z okresu a tím pádem výhra okrskovky jako takové nezajišťuje postup do dalšího kola, musela by VŠECHNA družstva okresu odložit svoje soutěžní stroje, aby výsledky byly porovnatelné. To se samozřejmě nestane a tak se často stává, jako například na naší okrskovce, že zde nastupuje družstvo či dvě s neporovnatelně silnějšími mašinami, než ostatní družstva. Ony ale v tu chvíli nesoutěží jenom s družstvy na dané soutěži, nýbrž bojují o co nejlepší čas proti družstvům na ostatních okrskovkách a tak pokud by nastoupili s PS12, neměli by v celkovém umístění v okrese žádnou šanci.

V neposlední řadě pak nesmíme zapomínat na to, že pokud vedle sebe postavíme dva hypotetické týmy, v jednom atleti a v druhém průměrní běžci, a oběma týmům dáme stejnou obyčejnou PS12, vyhraje ten tým, který dostane do mašiny rychleji vodu, protože běžci dopředu stihnou v obou případech doběhnout k terčům dříve, než do proudnic dojde voda a práce půlky družstva je tak degradována. Silnější stroje ale vyžadují souhru celého týmu a i pro diváky je takový útok mnohem zajímavější. Nechávám na čtenářovi, aby si udělal názor a omlouvám se, že jsem se na toto téma trochu více rozepsal. Příště se pokusím být skromnější :-)

..
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one